Hicotek 5MP Smoke Detector Type Pinhole IP Camera
Contact Supplier
Product Attributes
- Customization
- Available
- Technology
- Smoke Detector Type Camera
- Style
- Smoke Detector Type Camera
- Model NO.
- IPC-HSXF02M50SG
- Type
- IP Camera
- Sensor
- CMOS
- HDMI Format
- H.265/H.264
- Horizontal Resolution
- 5MP
- Kind
- Fixed Lens
- Certification
- CE, FCC, CCC, RoHS, EMI/EMC, ISO9001: 2000, ISO14001
- Feature
- Waterproof / Weatherproof, High Definition, Auto BLC
- Effective Distance
- 10-30m
- Sensor Size
- 1/3 inch
- Remote Control
- Remote Control by APP
- Lens
- Pinhole
- Poe
- Optional
- Audio in
- Optional
- Color
- White
- Housing
- Plastic
- APP
- Camhi PRO
- PC Software
- Support
- Transport Package
- Neutral Packing
- Trademark
- HICOTEK/OEM/ODM
- Origin
- China
- HS Code
- 8525801390
- Production Capacity
- 80000PCS/Month
Product Images of Hicotek 5MP Smoke Detector Type Pinhole IP Camera
Find Similar Products
Product Description
Smoke Detector Type IP Camera
5.0 Megapixel Sony335 Sensor
3.7MM Pinehole Lens
| Chipset | |
| Image Sensor | 5MP Sony335 Sensor |
| Resolution | 5MP |
| Effective Pixels | 2592(H)*1944(V) |
| Compression | H.264/H.265/JPEG/AVI/ MJPEG |
| TV System | PAL/NTSC Adjustable |
| Electronic Shutter Time | Auto: PAL 1/25-1/10000Sec; NTSC 1/25-1/10000Sec |
| S/N Ratio | ≥52dB |
| Scanning System | Progressive |
| Video Output | Network |
| Lens | |
| Focus Length | 3.7mm pinhole lens |
| Focus Control | Fixed |
| Lens Type | Fixed |
| Pixels | 5MP |
| Night Vision | |
| Infrared Distance | NONE |
| IR Status | NONE |
| IR Power On | NONE |
| Network | |
| Ethernet | RJ-45 (10/100Base-T) |
| Protocol | TCP/IP,ICMP,HTTP,HTTPS,FTP,DHCP,DNS,DDNS,RTP,RTSP,RTCP,NTP,SMTP |
| ONVIF | Support ONVIF 2.4 |
| P2P | YES, Support QR Code |
| POE | Optional, Support IEEE 802.3af |
| TF Card | Optional |
| Video Bit Rate | Constant Bit Rate, Variable Bit Rate (16kbps~8000kbps) |
| Video Type | Complex Stream/ Video Stream |
| IE Brower | IE8-11, Google Chrome, Firefox, Safari, Mac Safari |
| Smart Phone | i Phone, iPad, Android, Android Pad |
| Intelligent Analysis | Optional (Support Target Counting, Area Detection, Left/Lost Prompt, Line Crossing Alarm) |
| Camera Features | |
| Day/Night | NONE |
| Image Config | Saturation/Brightness/Contrast /Sharpness, Mirror, 3D NR , White Balance, FLK(Flicker Control) |
| Corridor Pattern | Support |
| Defog Mode | Support |
| BLC | Support |
| WDR | Support |
| Motion Detection | Support |
| Privacy Masking | 3 Rectangular Zone |
| Recording Mode | NVR/NAS/CMS/Web |
| Language | Multilingual Language |
| General | |
| Housing | Plastic,IP65 |
| Anti-cut Bracket | YES |
| IR Cut Filter | YES |
| Operation Temperature | -10ºC ~ +50ºC RH95% Max |
| Storage Temperature | -20ºC ~ +60ºC RH95% Max |
| Power Source | DC12V±10%, 450mA |





About the Supplier
Company Profile
Company introduction
Overview
1). HICO TECH Co., Ltd was founded in the year of 2010 as a surveillance cameras manufacturer.
2). HICO now has been a professional IoT (Internet of Things) solution provider with video as the core.
3). HICO provides security and visual managements to the distributors or agents all over the world.
R&D Ability
1). HICO has more than 76 of R&D engineers and more than 24 of technical service staffs.
2). Annually reinvest more than 7% of sales income into R&D for continuous product innovation and Improvement.
3). Keep releasing at least three kinds of new products every quarter.
Manufacturing Capacity
1). Factory occupies more than 18, 000 square meters and 320 workers.
2). 6X SMT lines, Camera PCB monthly production 400, 000PCS, XVR PCB monthly production 50, 000PCS
3). 12X Camera assembling lines, monthly production 80, 000 PCS
4). 5X XVR assembling lines, monthly production 3, 2000 PCS
Product Range
1). Regular Cameras: IP camera, HD-SDI /CVI/TVI/AHD camera, PTZ camera etc.
2). XVR: DVR, NVR and Hybrid Video Recorder etc.
3). AI Products: AI Camera, Robot Camera, Smart Door Camera etc.
4). Special Cameras: Fisheye Camera, Panoramic Camera, LPR Camera.
5). CCTV accessories: Power adaptor, CCTV cable, POE switch, Video Tester, All kinds of connectors etc.
Quality Control
1). Strict quality control with ISO 9001: 2008 passed.
2). Products by CE, FCC, RoHS authentication.
3). Series test through Salt Spray, Vibration, Waterproof, High&Low Temperature, Power Aging.
4). 5 Checks in whole production and try to do Zero defective rate before shipment.
Enterprise Culture
1). Mission: Go further with Security.
2). Core Value: Hardworking +Innovation + Cooperation + Outstanding = HICO
3). Vision: Become a first-class brand to safeguard us by video and cloud monitoring.
About Our Factory & Business Background
- Address
- 2f, Unit 1, 44-1 Xiangshan Avenue, Ningxi Street, Zengcheng District, China Pc: 511340, Guangzhou, Guangdong, China
- Average Lead Time
- Peak Season Lead Time, within 15 workdays, Off Season Lead Time, within 15 workdays
Our Production Capability & Technical Expertise
Our Industry Experience & Global Business Record
- Main Markets
- North America, South America, Eastern Europe, Southeast Asia, Africa, Oceania, Mid East, Eastern Asia, Western Europe
Send your message to this supplier
People who viewed this also viewed
-
US$72.00-74.00 / Piece
Find Similar Products By Category
- Supplier Homepage
- Products
- IP/POE Camera
- Special IP Camera
- Hicotek 5MP Smoke Detector Type Pinhole IP Camera
Related Categories
Hot Searches
- China Camera Factories
- Cctv Camera Surveillance Factories
- Cctv Video Camera Factories
- Cctv Camera Lens Factories
- Cctv Camera Lenses
- Cctv Surveillance Ip Camera
- Camera Digital Cctv
- Network Surveillance Cctv Camera
- Cctv Camera Led
- Top 10 Camera
- Camera Trends
- CCTV Camera Bulkbuy