Hicotek 43 Inch CCTV Monitor LED Indoor Surveillancedisplay Monitor
|
Still deciding? Get samples of $ !
Order Sample
|
Product Details
| Customization: | Available |
|---|---|
| Tube Chip Color: | Full Color |
| Display Function: | Video Display, Image & Text Display, Text Display, Market Display |
Shipping
| Shipping Cost: | Contact the supplier about freight and estimated delivery time. |
|---|
Payment Guarantee
| Payment Methods: |
|
|---|---|
| Support payments in USD |
| Secure payments: | Every payment you make on Made-in-China.com is protected by the platform. |
|---|
| Refund policy: | Claim a refund if your order doesn't ship, is missing, or arrives with product issues. |
|---|
Secured Trading Service
Diamond Member Since 2019
Suppliers with verified business licenses
Audited by an independent third-party inspection agency
Address
2f, Unit 1, 44-1 Xiangshan Avenue, Ningxi Street, Zengcheng District, China Pc: 511340, ...
Find Similar Products
Basic Info.
- Model NO.
- HC-LED43A-4K
- Scanning Mode
- 1/8 Scan
- Display Type
- LED Video Display
- Application
- Stage Performance, Advertising, Shopping Guide
- IP Rating
- IP60
- Certification
- CE, RoHS, CCC, ETL
- Sceen Ratio
- 16:9
- Resolution
- 3840*2160
- Screen Size
- 32 Inch
- Brightness
- 500nit
- Contrast Ratio
- 10000:1
- Display Area
- 699.3*396.4mm
- View Angle
- 170°
- Transport Package
- Stanardard Box
- Specification
- 850*600*190mm
- Trademark
- HICOTEK/Neutral/OEM Optional
- Origin
- China
- HS Code
- 8525801390
- Production Capacity
- 80000PCS/Month
Packaging & Delivery
- Package Size
- 104.00cm * 64.50cm * 12.50cm
- Package Gross Weight
- 8.800kg
Product Description

LED Monitor Features:1. HD: 3840*2160, 4 times higher than normal monitor.
2. Screen automatically detects and displays the resolution of the input signal.
3. Clear: delicate and realistic, conveying true colors, showing the true colors.
4. Bright: The quality is improved, only for better presentation.
5. Adopt industrial screen, high brightness, high contrast.
6. High-precision standard regulated power supply, specially designed for industrial equipment, supporting 24 hours × 365 days of uninterrupted work.
7. It adopts full metal casing, strong structure, fireproof, moisture proof and shockproof, especially suitable for equipment that is susceptible to electromagnetic interference.
8. Adopt 10bit image chip processing technology, high pixel progressive scan, excellent texture.
9. Support intelligent 3D noise reduction, eliminate afterimage function, dynamic brightness, contrast color optimization technology.
10. Apply the world's leading LED driver solution to accurately restore the front-end signal, with a strong sense of reality.
11. LED has small volume, low energy consumption, zero radiation, stable image, no impact on the eyes, natural health.
12. 5 ms extremely fast response, avoiding the tailing phenomenon of images in high speed operation.
13. Using nanotechnology, the picture is more three-dimensional, transparent.
14. This machine also comes with a splicing function, no external splicer.
| Model NO. | HC-LED43A-4K |
| Monitor Panel | |
| Type | Professional CCTV Monitor |
| Resolution | 3840*2160 |
| Screen Size | 43" |
| Screen Style | TFT Led |
| Sceen Ratio | 16:9 |
| Brightness | 500nit |
| Contrast Ratio | 10000:1 |
| Response Time | 5 ms |
| Display Area | 699.3*396.4mm |
| View Angle | 170° |
| Display Color | 16.7M |
| Control Method | Panel Infrared |
| Monitor Interface | |
| Input Port | HDMI*1 + VGA*1+USB*1+DVI*1+RS232*1+BNC*2 |
| Output Port | AV*1+RS232*2+ CVBS*2 |
| System | PAL, NTSC,SECAM |
| OSD Language | Multi Language including Chinese, English, French, Spanish, Italian, Russian, Japanese and so on |
| Audio | HDMI Support |
| Power Supply | |
| Power Input | 180~240V/0.7A |
| Power Frequency | 50Hz |
| Total Power | 50W |
| General | |
| Led Casing | Professional Fireproof Iron Metal Casing |
| Outer Dimension | 741.3*436.4mm(Exclude foot height) |
| Foot Height | 25mm |
| Installation Mode | Desktop/Hoisting/Wall Mount (with 4 * Hexagonal Column Screw) |
| Remote Controller | Yes |
| Working Temperature | -5°C - 50°C (20°C is the best) |
| Working Humidity | 10%-90% RH |
| Storage Temperature | -20°C - 60°C |
| Monitor Brand | HICOTEK/Neutral/OEM Optional |
| Package Size | 850*600*190mm |
| Net Weight | 6.8 Kgs |
| Gross Weight | 10 Kgs |
| Carton Size | 2PCS/CTN,850*600*380mm |
| Carton Weight | 20 kgs |
Send your message to this supplier
People who viewed this also viewed
Find Similar Products By Category
- Supplier Homepage
- Products
- CCTV Accessories
- Others CCTV Accessories
- Hicotek 43 Inch CCTV Monitor LED Indoor Surveillancedisplay Monitor
Related Categories
Hot Searches
More