|
Still deciding? Get samples of $ !
Request Sample
|
| Customization: | Available |
|---|---|
| Video Input/Output: | 16 Channel |
| Audio: | with Audio |
Suppliers with verified business licenses
Audited by an independent third-party inspection agency






| Model NO. | IPC-HRSIV03M50S04P |
| Chipset | |
| Image Sensor | 1/2.7"SONY IMX335 Starlight |
| DSP | Hi3516D |
| Horizontal Resolution | 5MP |
| Compression | H.265 |
| TV System | PAL/NTSC Adjustable |
| S/N Ratio | ≥50dB |
| POE | Internal POE |
| Lens | |
| Focus Length | F=2.8-12mm |
| Focus Control | 4X Zoom |
| Pixels | 5M Pixels |
| Night Vision | |
| Infrared LED | IR LED: 30Mil IR Array x 6pcs |
| Infrared Distance | 50M |
| Auto Control IR LED | PWM |
| PTZ Features | |
| Pan Rotation Range | 0°~170° |
| Pan Rotation Speed | 25°/S |
| Tilt Rotation Range | 0°~70° |
| Tilt Rotation Speed | 20°/S |
| Auto Flip | Support |
| Preset Points | 220 of preset( Dwell Time 01-60s Interval Available) |
| A-B Scan | User Programmable (Scan Speed 1-64 Levels Setting Available ) |
| 360° Scan | Support |
| Guard Tours | 3 Groups (Max.16 Points) |
| Communication Model | RJ45 (WIFI/4G Optional) |
| Network | |
| Network Protocol | TCP/IP , TTP , NTP , IGMP , DHCP , UDP , SMTP , RTP , RTSP , ARP , DDNS , DNS , PPPoE , P2P |
| ONVIF | Standard ONVIF 2.4 |
| Software Control | IE, CMS, Management Platform, P2P |
| Mobile View(Optional) | Android, iPhone |
| Network Interface | Built-in RJ45 Network Interface, Support 10M/100M IP DATA |
| Compatibility 1 | Working with HIKVISION/ DAHUA/ XM/ TVT/ Video Park/ AEVISION NVRs and so on |
| Compatibility 2 | Working with CMS(XM)/ UC2/ Milestone/ NUUO and AXXON Platform and Other Platforms |
| General | |
| Housing | Metal, IP66 |
| Bracket | YES |
| IR Cut Filter | YES |
| Operation Temperature | -30ºC ~ +50ºC RH95% Max |
| Storage Temperature | -40ºC ~ +60ºC RH95% Max |
| Power Source | POE/DC12V±10%, 1.5A |
| Power Consumption | ≤ 10W |
| Dimension | 205(L)*115(W) *132(H) mm |
| Weight | 900g |
| Model NO. | HN-A01S1H5016P4 |
| NVR System | |
| Type | 16CH NVR With POE |
| Compression Method | H.265+/ H.265/ H.264 |
| Operating System | Embedded LINUX |
| HDD | 1 SATA, MAX 8TB |
| Intelligent Function | Support Smart Analysis with Smart IPC (Line Crossing, Area Detection, Object Left/Lost, Target Count) |
| Display & Recording | |
| Video Preview | 16CH*5MP@30fps 16CH*4MP@30fps and Below |
| Preview Split | 1/4/9/16 Screen |
| Input Bandwidth | 60Mbs |
| Playback | 4CH 1080P 1CH 5MP |
| Search Mode | Time, Date, Alarm, Motion Detection, Exact Search |
| Playback Mode | Normal Play, Fast Forward, Fast Rewind, Frame by Frame, Zoom In /Out |
| Video | Alarm | Audio | |
| Video Output | 1x HDMI(3840x2160),1x VGA(1920x1080) |
| Audio IN/OUT | 1:1 Network Video: Network Audio |
| Alarm IN/OUT | N/A |
| Motion Detection | YES |
| Trigger Events | Recording, Email, Screen tips, Buzzer |
| Email Alarm | Send Image to The Designated E-mail |
| Network | |
| Interface | RJ45 Port / 10M / 100M/1000M Adaptive IP Address ; TCP/IP, DHCP, UDP, SMTP, NTP |
| Protocol | UPnP (Plug & Play), SNMP (Simple Network Management), NTP (Network Timekeeping), SADP (Device Network Search), SMTP (Mail Service), NFS (Access NAS), iSCSI (IP SAN Application), PPPoE (Dial-up Internet access), DHCP (automatically obtain IP address) |
| VMS Software | Support |
| Cloud Support | iCloud Software One‐click Online; Support IE Firefox Google Chrome Mac OS Safari |
| Language | 18 Kinds of Languages |
| Smart Phone | Iphone, Ipad, Android, Android Pad |
| PC System | Supports Windows 7 and Above Computer Client, Supports Apple MAC Computer Client |
| POE Port | 4CH POE Ports |
| General | |
| Voltage | DC 52V /1.5A |
| USB Port | 2 USB2.0 |
| PTZ | Control PTZ Device by Network |
| Size | 220(W) ×43(H) ×260(L)mm/Single; 10pcs/Carton |
| Weight | 1.5 Kgs (Without HDD) |

