140 Meters Long IR Distance Weatherproof HD IP Sony Outdoor Pan Tilt Night Vision PTZ Camera
|
Still deciding? Get samples of $ !
Request Sample
|
Product Details
| Customization: | Available |
|---|---|
| Technology: | Pan / Tilt / Zoom |
| Style: | Dome Camera |
Secured Trading Service
Diamond Member Since 2019
Suppliers with verified business licenses
Audited by an independent third-party inspection agency
Address
2f, Unit 1, 44-1 Xiangshan Avenue, Ningxi Street, Zengcheng District, China Pc: 511340, ...
Find Similar Products
Basic Info.
- Model NO.
- IPC-HRLIV03M50S36
- Type
- IP Camera
- Sensor
- CMOS
- HDMI Format
- H.265/H.264
- Horizontal Resolution
- 5MP
- Kind
- 36X 4.6-165mm Zoom Lens
- Certification
- CE, FCC, CCC, RoHS, EMI/EMC, ISO9001: 2000, ISO14001
- Feature
- Waterproof / Weatherproof, High Definition, Auto BLC
- Effective Distance
- >140m Long Range
- Sensor Size
- 1/2.8 Inch
- Remote Control
- Remote Control by APP
- Poe
- Optional
- Transport Package
- Neutral Packing
- Trademark
- HICOTEK/OEM/ODM
- Origin
- China
- HS Code
- 8525801390
- Production Capacity
- 80000PCS/Month
Product Description
Features:
Metal Body PTZ Camera
5.0 Megapixel HD CMOS Sensor
Lens: 36X, 4.6-165mm
IR LED: 48 Mil IR Array* 8pcs
IR Range: 140M
Water Resistant Rate:IP66
ONVIF 2.5
| Chipset | |
| Image Sensor | HD Sensor |
| Horizontal Resolution | 5MP |
| Compression | H.265 |
| TV System | PAL/NTSC Adjustable |
| S/N Ratio | ≥78dB |
| Lens | |
| Focus Length | F=4.6-165mm |
| Focus Control | 36X Optical Zoom |
| Pixels | 5M Pixels |
| Night Vision | |
| Infrared LED | IR LED: 48 Mil IR Array* 8pcs |
| Infrared Distance | 140M |
| Auto Control IR LED | PWM |
| PTZ Features | |
| Pan Rotation Range | 0°~200° |
| Pan Rotation Speed | 45°/S |
| Tilt Rotation Range | 0°-90°, |
| Tilt Rotation Speed | 30°/S (40°/S Optional) |
| Auto Flip | Horizontal 180°, Vertical 93° |
| Preset Points | 220 of preset( Dwell Time 01-60s Interval Available) |
| A-B Scan | User Programmable (Scan Speed 1-64 Levels Setting Available ) |
| 360° Scan | Support |
| Guard Tours | 9 Groups (Max.16 Points) |
| Communication Model | RJ45 (WIFI/4G Optional) |
| Network | |
| Network Protocol | TCP/IP , TTP , NTP , IGMP , DHCP , UDP , SMTP , RTP , RTSP , ARP , DDNS , DNS , PPPoE , P2P |
| ONVIF | Standard ONVIF 2.5 |
| Software Control | IE, CMS, Management Platform, P2P |
| Mobile View(Optional) | Android , iPhone |
| Network Interface | Built-in RJ45 Network Interface, Support 10M/100M IP DATA |
| Compatibility 1 | Working with HIKVISION/ DAHUA/ XM/ TVT/ Video Park/ AEVISION NVRs and so on |
| Compatibility 2 | Working with CMS(XM)/ UC2/ Milestone/ NUUO and AXXON Platform and Other Platforms |
| General | |
| Housing | Metal, IP66 |
| Bracket | YES |
| IR Cut Filter | YES |
| Operation Temperature | -30ºC ~ +50ºC RH95% Max |
| Storage Temperature | -40ºC ~ +60ºC RH95% Max |
| Power Source | DC12V, 4A / AC24V,3A Optional |
| Power Consumption | ≤ 25W |





Send your message to this supplier
People who viewed this also viewed
Find Similar Products By Category
- Supplier Homepage
- Products
- PTZ Speed Dome Camera
- 36X IP PTZ Camera
- 140 Meters Long IR Distance Weatherproof HD IP Sony Outdoor Pan Tilt Night Vision PTZ Camera
Related Categories
Hot Searches
More