2MP WiFi Mini Hunting Video Surveillance Wireless IP Waterproof Street Outdoor Solar Panel Camera
|
Still deciding? Get samples of $ !
Request Sample
|
Product Details
| Customization: | Available |
|---|---|
| Technology: | Wireless/WiFi Camera |
| Style: | Solar Camera |
Secured Trading Service
Diamond Member Since 2019
Suppliers with verified business licenses
Audited by an independent third-party inspection agency
Address
2f, Unit 1, 44-1 Xiangshan Avenue, Ningxi Street, Zengcheng District, China Pc: 511340, ...
Find Similar Products
Basic Info.
- Model NO.
- WIP-HSBIF03M20W
- Type
- WiFi
- Sensor
- CMOS
- HDMI Format
- H.264
- Horizontal Resolution
- 2MP
- Kind
- Wide Angle Lens
- Certification
- CE, FCC, CCC, RoHS, EMI/EMC, ISO9001: 2000, ISO14001
- Feature
- Waterproof / Weatherproof, High Definition, Auto BLC
- Effective Distance
- 10-15m
- Sensor Size
- 1/2.7 Inch
- Remote Control
- Remote Control by APP
- Power
- Solar+Battery+DC5V
- Transport Package
- Neutral Packing
- Trademark
- HICOTEK/OEM/ODM
- Origin
- China
- HS Code
- 8525801390
- Production Capacity
- 80000PCS/Month
Product Description
1080P Solar-Powered Wireless Wifi Camera





Features:
WIFI Solar Waterproof Bullet IR Camera
Lens:3.6mm
IR:8pcs 850nm IR leds, IR 10-15M
1.5W Super Solar System Panel
Motion Detection/ Alarm
Remote Playback/ Two-way Audio
Support Max 64GB Micro SD card
Support AP Hotspot
Support Cloud Storage
P2P,For iPhone and Android
4 Hours Sunshine VS 24 Hours Working
Support Battery and DC5V
| Model NO. | WIP-HSBIF03M20M |
| Chipset | |
| Image Sensor | 1/2.7" SC2235H |
| Main processor | HI3518E |
| Resolution | 1080P |
| Effective Pixels | 1920(H)*1080(V) |
| Compression | H.264/JPEG/AVI/ MJPEG |
| TV System | Lite OS |
| Pan | N/A |
| Tilt | N/A |
| S/N Ratio | ≥52Db |
| Lens | |
| Focus Length | 3.6mm |
| Focus Control | Fixed |
| Lens Type | Fixed |
| Pixels | 2MP |
| Night Vision | |
| Infrared LED | 8pcs 850NM IR Leds |
| Infrared Distance | 10-15M |
| IR Status | Under 10 Lux By CDS |
| IR Power On | CDS Auto Control |
| Network | |
| WIFI | 2.4GHz WiFi (IEEE 802.11 b/g/n) |
| RJ45 Access | N/A |
| IE Protocol | P2P, TCP/IP, HTTP, TCP, UDP, SMTP, FTP, DHCP, DNS, DDNS, NTP, UpnP, RTSP |
| Antenna | 1x Strong Antenna 1.5db |
| P2P | YES |
| SD Card | Support Max 64GB Micro SD-card |
| Cloud Storage | YES |
| Audio Input | Internal Microphone (38dB) |
| Pickup Range | 5 Meters |
| Audio Output | Internal Speaker (38dB) |
| Audio Type | AAC,G726,G711,MP3;Two-way Audio with Noise Cancellation |
| Video Quality | 1920*1080@25fps |
| Video Mode | Manual Video Recording;Alarm Video Recording |
| Smart Phone | Android 2.3 and above;IOS7.0 and above |
| Camera Features | |
| Day/Night | Color/ B&W (Auto ICR ) |
| BLC | Support |
| AGC | Support |
| Motion Detection | Smart PIR Sensor (Sensitivity Editable) |
| Panoramic Show | Analog 3D & Auto Cruise |
| Voice Call | YES |
| Remote Waking | YES |
| Motion Waking | YES |
| General | |
| Housing | Metal for outdoor Use, IP66 Waterproof |
| Bracket | YES |
| Operation Temperature | -20ºC ~ +55ºC RH95% Max |
| Storage Temperature | -25ºC ~ +60ºC RH95% Max |
| Power Type | 2X #18650 Battery/ DC 5V |
| Dimension | 220(L)*80(W)*60(H)mm |
| Weight | 820g |
Send your message to this supplier
People who viewed this also viewed
Find Similar Products By Category
- Supplier Homepage
- Products
- WIFI 4G Camera
- 4G WIFI Solar Battery Camera
- 2MP WiFi Mini Hunting Video Surveillance Wireless IP Waterproof Street Outdoor Solar Panel Camera
Related Categories
Hot Searches
More