Wireless WiFi Digital Video Doorbell Phone Call Intercom Trigger Battery Camera System
Contact Supplier
Product Highlights
- Two-Way Audio: Built-in microphone and speaker with noise cancellation for clear communication.
- PIR Motion Detection: Smart PIR sensor with editable sensitivity and 600ms wakeup time.
- Night Vision: 8 infrared LEDs provide clear visibility up to 8 meters in darkness.
- Dual Power Supply: Supports AC/DC 8-24V hardwiring or 2x 18650 rechargeable batteries.
- HD Video Quality: 1280*720 resolution at 25fps with H.264 compression.
- Flexible Storage: Supports up to 32GB SD card and cloud storage options.
Product Attributes
- Customization
- Available
- Technology
- WiFi Doorbell Camera
- Style
- Home Security Camera
- Model NO.
- WIP-HADB10M10
- Type
- WiFi
- Sensor
- CMOS
- HDMI Format
- H.265/H.264
- Horizontal Resolution
- 720p
- Kind
- Wide Angle Lens
- Certification
- CE, FCC, CCC, RoHS, EMI/EMC, ISO9001: 2000, ISO14001
- Feature
- Waterproof / Weatherproof, High Definition, Auto BLC
- Effective Distance
- 10-30m
- Sensor Size
- 1/4 inch
- Remote Control
- Remote Control by APP
- Poe
- Optional
- Transport Package
- Neutral Packing
- Trademark
- HICOTEK/OEM/ODM
- Origin
- China
- HS Code
- 8525801390
- Production Capacity
- 80000PCS/Month
Product Images of Wireless WiFi Digital Video Doorbell Phone Call Intercom Trigger Battery Camera System
Find Similar Products
Product Description
Wireless WIFI Smart Doorbell Camera
1.7mm Wide Angle (166°) Lens
IR LED: F8*6pcs, IR Range: 8 M
PIR Motion Detection, WDR
Support SD Card (Max 32GB)
WIFI Auto Match, Phone App For iPhone and Android
Push Alarm to Smart Phone, Two-way Audio
Support Cloud Storage
PSU: AC/DC 8-24V; 2x 18650 Battery
| Model NO. | WIP-HADB10M10 |
| Chipset | |
| Image Sensor | 1/4"OmniVision |
| Main processor | Hi3518E |
| Resolution | 720P |
| Effective Pixels | 1280(H)*720(V) |
| Compression | H.264/JPEG/AVI/MJPEG |
| TV System | PAL/NTSC Adjustable |
| Electronic Shutter Time | Auto: PAL 1/25-1/10000Sec; NTSC 1/25-1/10000Sec |
| S/N Ratio | ≥52Db |
| Scanning System | Progressive |
| Lens | |
| Focus Length | 1.7mm (166°Wide-angle) |
| Focus Control | Fixed |
| Lens Type | Fixed |
| Pixels | 2MP |
| Night Vision | |
| Infrared LED | IR LED: F8*6pcs (850nm) |
| Infrared Distance | 8M |
| IR Status | Under 10 Lux By CDS |
| IR Power On | CDS Auto Control |
| Network | |
| WIFI | 2.4GHz WiFi (IEEE 802.11 b/g/n) |
| P2P | YES |
| Red LED Blink | Power OK, Waiting for WiFi Connection |
| Blue & Red Blink | WiFi Setting Succeed, Waitting for APP Connection |
| Blue LED Blink | Power & Network OK, Device in Working Status |
| LED OFF | No Power / StandBy Mode |
| OS Require | Ios (V10.0 or Above) or Android (V5.0 or Above) |
| SD Card | Support Max 32GB TF-card |
| Cloud Storage | Yes |
| Audio Input | Internal Microphone (38dB) |
| Pickup Range | 5 Meters |
| Audio Output | Internal Speaker (38dB) |
| Audio Type | Two-way Audio with Noise Cancellation |
| Video Quality | 1280*720@25fps |
| Video Mode | Manual Video; Alarm Video |
| Smart Phone | iPhone, Android |
| Camera Features | |
| Day/Night | Color/ B&W (Auto ICR ) |
| BLC | Support |
| AGC | Support |
| WDR | Support |
| Motion Detection | Smart PIR Sensor (Sensitivity Editable) |
| Device Wakeup Time | Within 600ms |
| General | |
| Housing | Plastic |
| Bracket | YES |
| Operation Temperature | -20ºC ~ +55ºC RH95% Max |
| Storage Temperature | -25ºC ~ +60ºC RH95% Max |
| Power Type | Hardwire AC/DC 8V-24V or Rechargeable 18650 Battery |
| Consumption | Working Mode: 170mA Standby Mode: 200μA |
| Dimension | 67(L)*38(W)*136(H)mm |
| Weight | 450g |


About the Supplier
Company Profile
Company introduction
Overview
1). HICO TECH Co., Ltd was founded in the year of 2010 as a surveillance cameras manufacturer.
2). HICO now has been a professional IoT (Internet of Things) solution provider with video as the core.
3). HICO provides security and visual managements to the distributors or agents all over the world.
R&D Ability
1). HICO has more than 76 of R&D engineers and more than 24 of technical service staffs.
2). Annually reinvest more than 7% of sales income into R&D for continuous product innovation and Improvement.
3). Keep releasing at least three kinds of new products every quarter.
Manufacturing Capacity
1). Factory occupies more than 18, 000 square meters and 320 workers.
2). 6X SMT lines, Camera PCB monthly production 400, 000PCS, XVR PCB monthly production 50, 000PCS
3). 12X Camera assembling lines, monthly production 80, 000 PCS
4). 5X XVR assembling lines, monthly production 3, 2000 PCS
Product Range
1). Regular Cameras: IP camera, HD-SDI /CVI/TVI/AHD camera, PTZ camera etc.
2). XVR: DVR, NVR and Hybrid Video Recorder etc.
3). AI Products: AI Camera, Robot Camera, Smart Door Camera etc.
4). Special Cameras: Fisheye Camera, Panoramic Camera, LPR Camera.
5). CCTV accessories: Power adaptor, CCTV cable, POE switch, Video Tester, All kinds of connectors etc.
Quality Control
1). Strict quality control with ISO 9001: 2008 passed.
2). Products by CE, FCC, RoHS authentication.
3). Series test through Salt Spray, Vibration, Waterproof, High&Low Temperature, Power Aging.
4). 5 Checks in whole production and try to do Zero defective rate before shipment.
Enterprise Culture
1). Mission: Go further with Security.
2). Core Value: Hardworking +Innovation + Cooperation + Outstanding = HICO
3). Vision: Become a first-class brand to safeguard us by video and cloud monitoring.
About Our Factory & Business Background
- Address
- 2f, Unit 1, 44-1 Xiangshan Avenue, Ningxi Street, Zengcheng District, China Pc: 511340, Guangzhou, Guangdong, China
- Average Lead Time
- Peak Season Lead Time, within 15 workdays, Off Season Lead Time, within 15 workdays
Our Production Capability & Technical Expertise
Our Industry Experience & Global Business Record
- Main Markets
- North America, South America, Eastern Europe, Southeast Asia, Africa, Oceania, Mid East, Eastern Asia, Western Europe
FAQ
- What is the video resolution?
- The camera supports 720p resolution (1280*720) at 25fps.
- Does the doorbell support night vision?
- Yes, it features 8 infrared LEDs providing an IR range of up to 8 meters.
- How is the camera powered?
- It can be powered by AC/DC 8-24V hardwiring or two 18650 rechargeable batteries.
- Can I store video locally or in the cloud?
- Yes, it supports SD cards up to 32GB and cloud storage.
- Does it support two-way audio?
- Yes, it includes an internal microphone and speaker with noise cancellation.
- Is the camera waterproof?
- Yes, it is designed to be waterproof and weatherproof for outdoor use.
- What mobile operating systems are supported?
- It requires iOS V10.0 or above or Android V5.0 or above.
Send your message to this supplier
People who viewed this also viewed
-
US$72.00-74.00 / Piece
Find Similar Products By Category
- Supplier Homepage
- Products
- WIFI 4G Camera
- WIFI Doorbell Camera
- Wireless WiFi Digital Video Doorbell Phone Call Intercom Trigger Battery Camera System
Related Categories
Hot Searches
- China Camera Factories
- Video Camera Factories
- Camera System Factories
- Security Camera Factories
- Video Camera Security System
- Hd Security Camera
- Home Camera System
- Security Camera Wifi
- Security Camera Phone
- Top 10 Camera
- Camera Trends
- Doorbell Bulkbuy