Hicotek 4MP WiFi 10000mAh Battery Wireless IP Smart Ai Recognition Miniature Home Security CCTV PIR Action Wireless Camera
Contact Supplier
Product Attributes
- Customization
- Available
- Technology
- Wireless
- Style
- Mini Camera
- Model NO.
- WIP-HADFV1M40T
- Type
- Video Camera
- Sensor
- CCD
- HDMI Format
- 4MP
- Horizontal Resolution
- 4MP
- Kind
- 2.8mm Lens
- Certification
- CE, FCC, CCC, RoHS, EMI/EMC, ISO9001: 2000
- Feature
- High Definition, Mini Size, Auto BLC
- Effective Distance
- 10-30m
- Sensor Size
- 1/3 inch
- Remote Control
- With Remote Control
- Intelligent Recognition
- Humanoid Recognition + Vehicle Recognition + Pet R
- Smart PIR
- Wide-Angle Planar PIR Detection + Support Particul
- Alarm Function
- Video Alarm Push by APP + White Light Flashing + a
- Power Type
- 2X #21700 Non-Removable Tesla Battery, 10000mAh; D
- Transport Package
- Netual Box
- Specification
- 118mmx90mmx28mm
- Trademark
- HICOTEK/OEM/ODM
- Origin
- China
- HS Code
- 8525801390
- Production Capacity
- 5000PCS/Month
- Package Size
- 17.50cm * 14.00cm * 12.00cm
- Package Gross Weight
- 0.700kg
Shipping
- Shipping Cost:
- Contact the supplier about freight and estimated delivery time.
Online Trading Protection
- Payment Guarantee
-
Platform-protected payments with refund support for eligible order issues.
- Platform Logistics
- Clearer shipment tracking with platform-supported logistics.
- Inspection Service
- Optional pre-shipment inspection for quality and quantity checks.
- After-Sales & Dispute Handling
- Platform-assisted dispute resolution, including refunds or returns when applicable.
Only orders placed and paid through Made-in-China.com Secured Trading are eligible for payment protection and the corresponding platform services.
Product Images of Hicotek 4MP WiFi 10000mAh Battery Wireless IP Smart Ai Recognition Miniature Home Security CCTV PIR Action Wireless Camera
Find Similar Products
Product Description
High-Power Battery WIFI AI Camera
4MP 2K HD High Resolution
2.8mm Wide Angle (110°) Lens
Dual Light: IR Led +White Led, IR12M
Wide PIR Detection, AI Recognition, WDR
Push Alarm Video to Smart Phone
Support SD Card (Max 128GB)
Support Cloud Storage
PSU: Battery /DC5
| Model NO. | WIP-HADFV1M40T |
| Chipset | |
| Image Sensor | 1/2.7" HD CMOS |
| Main processor | Mstar327E |
| Resolution | 4MP |
| Effective Pixels | 2688(H)*1520(V) |
| Compression | H.265/H.264/JPEG/AVI/ MJPEG |
| TV System | PAL/NTSC Adjustable |
| Electronic Shutter Time | Auto: PAL 1/25-1/10000Sec; NTSC 1/25-1/10000Sec |
| S/N Ratio | ≥52Db |
| Scanning System | Progressive |
| Lens | |
| Focus Length | 2.8mm (110°Wide-angle) |
| Focus Control | Fixed |
| Lens Type | Fixed |
| Pixels | 4MP |
| Night Vision | |
| Infrared LED | 6pcs IR Leds + 2pcs White Leds |
| Infrared Distance | 12M |
| IR Status | Under 10 Lux By CDS |
| IR Power On | CDS Auto Control |
| Network | |
| WIFI | 2.4GHz WiFi (IEEE 802.11 b/g/n) |
| P2P | YES |
| Protocol | TCP/IP,UDP/IP,DHCP,RTMP,MUTP |
| IP Add | Support Dynamic IP Address |
| OS Require | IOS (V10.0 or Above) or Android (V5.0 or Above) |
| SD Card | Support Max 128GB TF-card |
| Cloud Storage | Yes, 7 days or 1G for Free, Auto Coverage |
| Audio Input | Internal Microphone (38Db) |
| Pickup Range | 5 Meters |
| Audio Output | Internal Speaker (38Db) |
| Audio Type | Two-way Audio with Noise Cancellation |
| Video Quality | 2688*1520@25fps |
| Video Mode | Manual Video, Alarm Trigger Video |
| Smart Phone | i-Phone, Android |
| Smart AI Function | |
| Intelligent Recognition | Humanoid Recognition + Vehicle Recognition + Pet Recognition + Parcel Detection |
| Smart PIR Detection | Wide-Angle Planar PIR Detection + Support Particular Area Detection |
| Alarm Notification | Video Alarm Push by APP + White Light Flashing + Alarm Sounds |
| Camera Features | |
| Day/Night | Color/ B&W (Auto ICR ) |
| BLC | Support |
| AGC | Support |
| WDR | Support |
| Working Time | 6 Months (Supposed there are 20 of video records per day) |
| Standby Time | 1 Year |
| Device Wakeup Time | Within 600ms |
| General | |
| Housing | IP65 |
| Bracket | Magnet and 1/4 universal screw holes |
| Operation Temperature | -10ºC ~ +45ºC RH95% Max |
| Storage Temperature | -20ºC ~ +60ºC RH95% Max |
| Power Type | 2x #21700 non-removable Tesla Battery, 10000mAh; DC5V |
| Charge Time | 8 Hours |
| Consumption | Working Mode: 170mA Standby Mode: 200μA |
| Package Dimension | 162(L)*122(W)*82(H)mm |
| Total Weight | 570g |










About the Supplier
Company Profile
Company introduction
Overview
1). HICO TECH Co., Ltd was founded in the year of 2010 as a surveillance cameras manufacturer.
2). HICO now has been a professional IoT (Internet of Things) solution provider with video as the core.
3). HICO provides security and visual managements to the distributors or agents all over the world.
R&D Ability
1). HICO has more than 76 of R&D engineers and more than 24 of technical service staffs.
2). Annually reinvest more than 7% of sales income into R&D for continuous product innovation and Improvement.
3). Keep releasing at least three kinds of new products every quarter.
Manufacturing Capacity
1). Factory occupies more than 18, 000 square meters and 320 workers.
2). 6X SMT lines, Camera PCB monthly production 400, 000PCS, XVR PCB monthly production 50, 000PCS
3). 12X Camera assembling lines, monthly production 80, 000 PCS
4). 5X XVR assembling lines, monthly production 3, 2000 PCS
Product Range
1). Regular Cameras: IP camera, HD-SDI /CVI/TVI/AHD camera, PTZ camera etc.
2). XVR: DVR, NVR and Hybrid Video Recorder etc.
3). AI Products: AI Camera, Robot Camera, Smart Door Camera etc.
4). Special Cameras: Fisheye Camera, Panoramic Camera, LPR Camera.
5). CCTV accessories: Power adaptor, CCTV cable, POE switch, Video Tester, All kinds of connectors etc.
Quality Control
1). Strict quality control with ISO 9001: 2008 passed.
2). Products by CE, FCC, RoHS authentication.
3). Series test through Salt Spray, Vibration, Waterproof, High&Low Temperature, Power Aging.
4). 5 Checks in whole production and try to do Zero defective rate before shipment.
Enterprise Culture
1). Mission: Go further with Security.
2). Core Value: Hardworking +Innovation + Cooperation + Outstanding = HICO
3). Vision: Become a first-class brand to safeguard us by video and cloud monitoring.
About Our Factory & Business Background
- Address
- 2f, Unit 1, 44-1 Xiangshan Avenue, Ningxi Street, Zengcheng District, China Pc: 511340, Guangzhou, Guangdong, China
- Average Lead Time
- Peak Season Lead Time, within 15 workdays, Off Season Lead Time, within 15 workdays
Our Production Capability & Technical Expertise
Our Industry Experience & Global Business Record
- Main Markets
- North America, South America, Eastern Europe, Southeast Asia, Africa, Oceania, Mid East, Eastern Asia, Western Europe
Send your message to this supplier
People who viewed this also viewed
-
US$72.00-74.00 / Piece
Find Similar Products By Category
- Supplier Homepage
- Products
- WIFI 4G Camera
- Others WIFI 4G Camera
- Hicotek 4MP WiFi 10000mAh Battery Wireless IP Smart Ai Recognition Miniature Home Security CCTV PIR Action Wireless Camera
Related Categories
Hot Searches
- Digital Camera Factories
- China Camera Factories
- Video Camera Factories
- Digital Video Camera Factories
- Cctv Security Video Camera
- Security Camera Supplier
- Camera Digital Cctv
- Waterproof Security Camera
- Camera Video Dvr
- Mini Camera Bulkbuy