2MP Sony Security Video Full Color Audio Network IP Poe Camera Remote APP
Contact Supplier
Product Attributes
- Customization
- Available
- Technology
- Dual Light Source
- Style
- Bullet Camera
- Model NO.
- IPC-HBIV35M20SMAF
- Type
- IP Camera
- Sensor
- CMOS
- HDMI Format
- H.265/H.264
- Horizontal Resolution
- 2MP
- Kind
- 2.7-13.5 Auto Focus Lens
- Certification
- CE, FCC, CCC, RoHS, EMI/EMC, ISO9001: 2000, ISO14001
- Feature
- High Definition, Mini Size, Auto BLC
- Effective Distance
- ≧30m
- Sensor Size
- 1/2.8"
- Remote Control
- Remote Control by APP
- Poe
- Optional
- Dwdr
- 50dB
- Smart Ai
- Humanoid Detection
- Smart Ai2
- Vehicle Detection
- Transport Package
- Neutral Packing
- Specification
- 273(L)*156(W)*135(H)mm
- Trademark
- HICOTEK/OEM/ODM
- Origin
- China
- HS Code
- 8525891900
- Production Capacity
- 80000PCS/Month
- Package Size
- 27.30cm * 15.60cm * 13.50cm
- Package Gross Weight
- 1.000kg
Shipping
- Shipping Cost:
- Contact the supplier about freight and estimated delivery time.
Online Trading Protection
- Payment Guarantee
-
Platform-protected payments with refund support for eligible order issues.
- Platform Logistics
- Clearer shipment tracking with platform-supported logistics.
- Inspection Service
- Optional pre-shipment inspection for quality and quantity checks.
- After-Sales & Dispute Handling
- Platform-assisted dispute resolution, including refunds or returns when applicable.
Only orders placed and paid through Made-in-China.com Secured Trading are eligible for payment protection and the corresponding platform services.
Product Images of 2MP Sony Security Video Full Color Audio Network IP Poe Camera Remote APP
Find Similar Products
Product Description
Features:
Housing: Metal IR Bullet
Lens: 2.7-13.5mm Auto Focus
IR LED: 8pcs IR Array/warm light/dual light source optional
50M IR Range
ONVIF 2.4
| Model NO. | IPC-HBIV35M20SMAF |
| Chipset | |
| Image Sensor | Sony307 |
| Resolution | MSC335 |
| Effective Pixels | 2MP |
| Compression | H.265/H.264/JPEG/AVI/MJPEG |
| TV System | PAL/NTSC Adjustable |
| Electronic Shutter Time | Auto: PAL 1/25-1/10000Sec; NTSC 1/25-1/10000Sec |
| S/N Ratio | ≥50dB |
| Scanning System | Progressive |
| Video Output | Network |
| Lens | |
| Focus Length | 2.7-13.5mm |
| Focus Control | Motorized |
| Lens Type | Motorized |
| Pixels | 2MP |
| Night Vision | |
| Infrared LED | IR LED: 8pcs IR Array/warm light/dual light source optional |
| Infrared Distance | 50M |
| IR Status | Under 10 Lux By CDS |
| IR Power On | CDS Auto Control |
| Network | |
| Ethernet | RJ-45 (10/100Base-T) |
| Protocol | TCP/IP,ICMP,HTTP,HTTPS,FTP,DHCP,DNS,DDNS,RTP,RTSP,RTCP,NTP,SMTP |
| ONVIF | Support ONVIF 2.4 |
| P2P | Support, Scan QR Code |
| POE | Support IEEE 802.3af |
| WIFI | N/A |
| Two Way Audio | YES |
| Video Bit Rate | Constant Bit Rate, Variable Bit Rate (16kbps~8000kbps) |
| Video Type | Complex Stream/ Video Stream |
| Audio Input | Yes |
| Audio Compression | G.711U |
| Main Stream 1 | 2MP@30fps |
| Main Stream | 720P@30fps |
| Sub Stream 1 | 640*360@30fps |
| Sub Stream 2 | D1@30fps |
| Sub Stream 3 | / |
| Tri Stream | / |
| IE Brower | IE8-11, Google Chrome, Firefox, Safari, Mac Safari |
| Phone APP | YES, iOS, Android |
| PC Software | VMS (Windows, Mac OS) |
| Intelligent Analysis | Humanoid Detection |
| Camera Features | |
| Day/Night | Color / Black & White |
| Image Config | Saturation/Brightness/Contrast /Sharpness, Mirror, 3D NR , White Balance, FLK(Flicker Control) |
| Corridor Pattern | Support |
| Defog Mode | Support |
| BLC | Support |
| HDR | YES |
| DWDR | YES |
| Motion Detection | Support |
| Privacy Masking | 3 Rectangular Zone |
| Recording Mode | NVR/NAS/CMS/Web |
| Language | Chinese, English, Bulgarian, Polish, Farsi, German, Russian, French, Korean, Portuguese, Japanese, Turkish, Spanish, Hebrew, Italian,Nederlands |
| General | |
| Housing | Metal IP66 |
| Anti-cut Bracket | YES |
| IR Cut Filter | YES |
| Operation Temperature | -30ºC ~ +50ºC RH95% Max |
| Storage Temperature | -40ºC ~ +60ºC RH95% Max |
| Power Source | DC12V±10% / POE 48V |
| Dimension | 273(L)*156(W)*135(H)mm |
| Weight | 1000g |
POE camera, easy and convenient for installation.
You can view the camera via IE/Google Chrome browser, PC software (VMS/LMS) and APP.
Human detection and two way audio is available:
2.7-13.5mm motorized auto focal lens:
Three smart LED modes for your option: IR LED, Warm light LED and Dual light Source
Clould service on the APP:
More details:
IP66:
About the Supplier
Company Profile
Company introduction
Overview
1). HICO TECH Co., Ltd was founded in the year of 2010 as a surveillance cameras manufacturer.
2). HICO now has been a professional IoT (Internet of Things) solution provider with video as the core.
3). HICO provides security and visual managements to the distributors or agents all over the world.
R&D Ability
1). HICO has more than 76 of R&D engineers and more than 24 of technical service staffs.
2). Annually reinvest more than 7% of sales income into R&D for continuous product innovation and Improvement.
3). Keep releasing at least three kinds of new products every quarter.
Manufacturing Capacity
1). Factory occupies more than 18, 000 square meters and 320 workers.
2). 6X SMT lines, Camera PCB monthly production 400, 000PCS, XVR PCB monthly production 50, 000PCS
3). 12X Camera assembling lines, monthly production 80, 000 PCS
4). 5X XVR assembling lines, monthly production 3, 2000 PCS
Product Range
1). Regular Cameras: IP camera, HD-SDI /CVI/TVI/AHD camera, PTZ camera etc.
2). XVR: DVR, NVR and Hybrid Video Recorder etc.
3). AI Products: AI Camera, Robot Camera, Smart Door Camera etc.
4). Special Cameras: Fisheye Camera, Panoramic Camera, LPR Camera.
5). CCTV accessories: Power adaptor, CCTV cable, POE switch, Video Tester, All kinds of connectors etc.
Quality Control
1). Strict quality control with ISO 9001: 2008 passed.
2). Products by CE, FCC, RoHS authentication.
3). Series test through Salt Spray, Vibration, Waterproof, High&Low Temperature, Power Aging.
4). 5 Checks in whole production and try to do Zero defective rate before shipment.
Enterprise Culture
1). Mission: Go further with Security.
2). Core Value: Hardworking +Innovation + Cooperation + Outstanding = HICO
3). Vision: Become a first-class brand to safeguard us by video and cloud monitoring.
About Our Factory & Business Background
- Address
- 2f, Unit 1, 44-1 Xiangshan Avenue, Ningxi Street, Zengcheng District, China Pc: 511340, Guangzhou, Guangdong, China
- Average Lead Time
- Peak Season Lead Time, within 15 workdays, Off Season Lead Time, within 15 workdays
Our Production Capability & Technical Expertise
Our Industry Experience & Global Business Record
- Main Markets
- North America, South America, Eastern Europe, Southeast Asia, Africa, Oceania, Mid East, Eastern Asia, Western Europe
Send your message to this supplier
People who viewed this also viewed
-
US$72.00-74.00 / Piece
Find Similar Products By Category
- Supplier Homepage
- Products
- IP/POE Camera
- 2MP IP Camera
- 2MP Sony Security Video Full Color Audio Network IP Poe Camera Remote APP
Related Categories
Hot Searches
- China Camera Factories
- PC Camera Factories
- Video Camera Factories
- Camera System Factories
- Waterproof Camera Supplier
- Video Camera Lens
- Security Camera Supplier
- Video Camera Waterproof
- Surveillance Camera Lens
- Top 10 Camera
- Camera Trends
- Hikvision Camera Bulkbuy