1080P Cloud IP Camera Home Security Surveillance Auto Tracking Network WiFi Cameras Wireless CCTV Camera
Contact Supplier
Product Highlights
- 1080P HD Resolution: Delivers crystal clear 1920*1080 video at 25fps with H.264 compression.
- Auto Tracking Support: Equipped with smart PIR sensor for automatic motion detection and tracking.
- Two-Way Audio: Features internal microphone and speaker with noise cancellation for clear communication.
- 10M Night Vision: Includes 10pcs 850nm IR LEDs providing clear visibility up to 10 meters in darkness.
- Cloud & SD Storage: Supports cloud storage and up to 128GB SD card for flexible recording options.
- IP66 Weatherproof: Waterproof and weatherproof design suitable for various indoor and outdoor environments.
- Multi-Platform App: Compatible with iOS and Android devices for remote control and real-time monitoring.
Product Attributes
- Customization
- Available
- Technology
- Wireless/WiFi Camera
- Style
- Home Security Camera
- Model NO.
- WIP-HRSIF07M20R
- Type
- WiFi
- Sensor
- CMOS
- HDMI Format
- H.265/H.264
- Horizontal Resolution
- 2MP
- Kind
- 3.6mm Lens
- Certification
- CE, FCC, CCC, RoHS, EMI/EMC, ISO9001: 2000, ISO14001
- Feature
- Waterproof / Weatherproof, High Definition, Auto BLC
- Effective Distance
- 0-9m
- Sensor Size
- 1/3 inch
- Remote Control
- Remote Control by APP
- Onvif
- Yes
- Auto Tracking
- Support
- Pan
- 0°~355°
- Tilt
- 0°~100°
- Audio
- Two-Way
- SD Card
- 128/64/32GB
- Alarm
- PIR,Phone APP
- Transport Package
- Neutral Packing
- Trademark
- HICOTEK/OEM/ODM
- Origin
- China
- HS Code
- 8525801390
- Production Capacity
- 80000PCS/Month
Product Images of 1080P Cloud IP Camera Home Security Surveillance Auto Tracking Network WiFi Cameras Wireless CCTV Camera
Find Similar Products
Product Description

2.0MP ROBOT P/T Auto-Tracking WIFI Camera
Lens: 3.6mm
IR: 10pcs, IR 10M
P:0°-355°;T:0°-100°
1x Strong Antenna 1.5db
RJ45 Access/Motion Detection/ Alarm
Remote Playback/ Two-way Audio
Support Max 128GB SD card
Support AP Hotspot
Support Cloud Storage
P2P,For iPhone and Android
H.264/ ONVIF 2.4
| Chipset | |
| Image Sensor | 1/3" RTS3903 |
| Main processor | SC2235 |
| Resolution | 1080P |
| Effective Pixels | 1920(H)*1080(V) |
| Compression | H.264/JPEG/AVI/ MJPEG |
| TV System | PAL/NTSC Adjustable |
| Pan | 0°-355° |
| Tilt | 0°-100° |
| Auto Tracking | Yes |
| S/N Ratio | ≥52dB |
| Lens | |
| Focus Length | 3.6mm |
| Focus Control | Fixed |
| Lens Type | Fixed |
| Pixels | 2MP |
| Night Vision | |
| Infrared LED | IR LED: F5*10pcs (850nm) |
| Infrared Distance | 10M |
| IR Status | Under 10 Lux By CDS |
| IR Power On | CDS Auto Control |
| Network | |
| WIFI | 2.4GHz WiFi (IEEE 802.11 b/g/n) |
| RJ45 Access | Yes |
| Antenna | 1x Strong Antenna 1.5db |
| P2P | YES |
| OS Require | iOS (V10.0 or Above) or Android (V5.0 or Above) |
| SD Card | Support Max 128GB SD-card |
| Cloud Storage | YES |
| Audio Input | Internal Microphone (38dB) |
| Pickup Range | 5 Meters |
| Audio Output | Internal Speaker (38dB) |
| Audio Type | Two-way Audio with Noise Cancellation |
| Video Quality | 1920*1080@25fps |
| Video Mode | Manual Video; Alarm Video |
| Smart Phone | iPhone, Android |
| Camera Features | |
| Day/Night | Color/ B&W (Auto ICR ) |
| BLC | Support |
| AGC | Support |
| Motion Detection | Smart PIR Sensor (Sensitivity Editable) |
| General | |
| Housing | Plastic for Indoor Use |
| Bracket | YES |
| Operation Temperature | -20ºC ~ +55ºC RH95% Max |
| Storage Temperature | -25ºC ~ +60ºC RH95% Max |
| Power Type | DC 12V 900mA |

About the Supplier
Company Profile
Company introduction
Overview
1). HICO TECH Co., Ltd was founded in the year of 2010 as a surveillance cameras manufacturer.
2). HICO now has been a professional IoT (Internet of Things) solution provider with video as the core.
3). HICO provides security and visual managements to the distributors or agents all over the world.
R&D Ability
1). HICO has more than 76 of R&D engineers and more than 24 of technical service staffs.
2). Annually reinvest more than 7% of sales income into R&D for continuous product innovation and Improvement.
3). Keep releasing at least three kinds of new products every quarter.
Manufacturing Capacity
1). Factory occupies more than 18, 000 square meters and 320 workers.
2). 6X SMT lines, Camera PCB monthly production 400, 000PCS, XVR PCB monthly production 50, 000PCS
3). 12X Camera assembling lines, monthly production 80, 000 PCS
4). 5X XVR assembling lines, monthly production 3, 2000 PCS
Product Range
1). Regular Cameras: IP camera, HD-SDI /CVI/TVI/AHD camera, PTZ camera etc.
2). XVR: DVR, NVR and Hybrid Video Recorder etc.
3). AI Products: AI Camera, Robot Camera, Smart Door Camera etc.
4). Special Cameras: Fisheye Camera, Panoramic Camera, LPR Camera.
5). CCTV accessories: Power adaptor, CCTV cable, POE switch, Video Tester, All kinds of connectors etc.
Quality Control
1). Strict quality control with ISO 9001: 2008 passed.
2). Products by CE, FCC, RoHS authentication.
3). Series test through Salt Spray, Vibration, Waterproof, High&Low Temperature, Power Aging.
4). 5 Checks in whole production and try to do Zero defective rate before shipment.
Enterprise Culture
1). Mission: Go further with Security.
2). Core Value: Hardworking +Innovation + Cooperation + Outstanding = HICO
3). Vision: Become a first-class brand to safeguard us by video and cloud monitoring.
About Our Factory & Business Background
- Address
- 2f, Unit 1, 44-1 Xiangshan Avenue, Ningxi Street, Zengcheng District, China Pc: 511340, Guangzhou, Guangdong, China
- Average Lead Time
- Peak Season Lead Time, within 15 workdays, Off Season Lead Time, within 15 workdays
Our Production Capability & Technical Expertise
Our Industry Experience & Global Business Record
- Main Markets
- North America, South America, Eastern Europe, Southeast Asia, Africa, Oceania, Mid East, Eastern Asia, Western Europe
FAQ
- What is the video resolution?
- The camera supports 1080P resolution (1920*1080) at 25fps with H.264 compression.
- Does the camera support auto tracking?
- Yes, it features a smart PIR sensor that enables automatic motion detection and tracking.
- How far does the night vision work?
- It is equipped with 10 infrared LEDs providing an effective night vision distance of up to 10 meters.
- Can I view the video on my phone?
- Yes, the camera supports remote viewing via APP on both iOS (V10.0+) and Android (V5.0+) devices.
- What is the maximum storage capacity?
- The camera supports cloud storage and can accommodate an SD card of up to 128GB.
- Does it have two-way audio?
- Yes, it includes an internal microphone and speaker with noise cancellation for two-way communication.
- Is the camera waterproof?
- Yes, the camera is designed to be waterproof and weatherproof for reliable operation.
Send your message to this supplier
People who viewed this also viewed
-
US$72.00-74.00 / Piece
Find Similar Products By Category
- Supplier Homepage
- Products
- WIFI 4G Camera
- WIFI Robot P-T Camera
- 1080P Cloud IP Camera Home Security Surveillance Auto Tracking Network WiFi Cameras Wireless CCTV Camera
Related Categories
Hot Searches
- Digital Camera Factories
- China Camera Factories
- PC Camera Factories
- Camera System Factories
- Storage Camera
- Anti Camera
- Sd Camera
- Detection Camera
- Security Camera Night Vision
- Body Camera Bulkbuy