1080P Plastic IR Fisheye & Panoramic IP CCTV Home Security Camera Supplier
|
Still deciding? Get samples of $ !
Request Sample
|
Product Details
| Customization: | Available |
|---|---|
| Technology: | Panoramic Lens |
| Style: | Fisheye Camera |
Secured Trading Service
Diamond Member Since 2019
Suppliers with verified business licenses
Audited by an independent third-party inspection agency
Address
2f, Unit 1, 44-1 Xiangshan Avenue, Ningxi Street, Zengcheng District, China Pc: 511340, ...
Find Similar Products
Basic Info.
- Model NO.
- IPC-HFIF03M20S
- Type
- IP Camera
- Sensor
- CMOS
- HDMI Format
- H.265/H.264
- Horizontal Resolution
- 2MP
- Kind
- Fixed Lens
- Certification
- CE, FCC, CCC, RoHS, EMI/EMC, ISO9001: 2000, ISO14001
- Feature
- Waterproof / Weatherproof, High Definition, Auto BLC
- Effective Distance
- 10-30m
- Sensor Size
- 1/2.8 Inch
- Remote Control
- Remote Control by APP
- Poe
- Optional
- Transport Package
- Neutral Packing
- Trademark
- HICOTEK/OEM/ODM
- Origin
- China
- HS Code
- 8525801390
- Production Capacity
- 80000/Month
Product Description
Features:
Plastic IR Fisheye & Panoramic Camera
2.0 Megapixel HD Sony CMOS Sensor
1.7mm Wide Angle Lens or 1.14mm Lens optional
IR LED: 6pcs IR Array
40M IR Range
Water Resistant Rate:IP66
Plastic IR Fisheye & Panoramic Camera
2.0 Megapixel HD Sony CMOS Sensor
1.7mm Wide Angle Lens or 1.14mm Lens optional
IR LED: 6pcs IR Array
40M IR Range
Water Resistant Rate:IP66
| Chipset | |
| Image Sensor | HD Sony CMOS Sensor |
| Resolution | 2MP |
| Effective Pixels | 1920(H)*1080(V) |
| Compression | H.264/H.265/JPEG/AVI/ MJPEG |
| TV System | PAL/NTSC Adjustable |
| Electronic Shutter Time | Auto: PAL 1/25-1/10000Sec; NTSC 1/25-1/10000Sec |
| S/N Ratio | ≥52dB |
| Scanning System | Progressive |
| Video Output | Network |
| Lens | |
| Focus Length | 1.14mm/1.7mm/2.8mm/3.6mmoptional |
| Focus Control | Fixed |
| Lens Type | Fixed |
| Pixels | 2MP |
| Night Vision | |
| Infrared Distance | 10M-40M |
| IR Status | Under 10 Lux By CDS |
| IR Power On | CDS Auto Control |
| Network | |
| Ethernet | RJ-45 (10/100Base-T) |
| Protocol | TCP/IP,ICMP,HTTP,HTTPS,FTP,DHCP,DNS,DDNS,RTP,RTSP,RTCP,NTP,SMTP |
| ONVIF | Support ONVIF 2.4 |
| P2P | YES, Support QR Code |
| POE | Optional, Support IEEE 802.3af |
| TF Card | Optional |
| Video Bit Rate | Constant Bit Rate, Variable Bit Rate (16kbps~8000kbps) |
| Video Type | Complex Stream/ Video Stream |
| IE Brower | IE8-11, Google Chrome, Firefox, Safari, Mac Safari |
| Smart Phone | iPhone, iPad, Android, Android Pad |
| Intelligent Analysis | Optional (Support Target Counting, Area Detection, Left/Lost Prompt, Line Crossing Alarm) |
| Camera Features | |
| Day/Night | Color/ B&W (IR-CUT ) |
| Image Config | Saturation/Brightness/Contrast /Sharpness, Mirror, 3D NR , White Balance, FLK(Flicker Control) |
| Corridor Pattern | Support |
| Defog Mode | Support |
| BLC | Support |
| WDR | Support |
| Motion Detection | Support |
| Privacy Masking | 3 Rectangular Zone |
| Recording Mode | NVR/NAS/CMS/Web |
| Language | Multilingual Language |
| General | |
| Housing | Plastic,IP65 |
| Anti-cut Bracket | YES |
| IR Cut Filter | YES |
| Operation Temperature | -10ºC ~ +50ºC RH95% Max |
| Storage Temperature | -20ºC ~ +60ºC RH95% Max |
| Power Source | DC12V±10%, 450mA |
Send your message to this supplier
People who viewed this also viewed
Find Similar Products By Category
- Supplier Homepage
- Products
- IP/POE Camera
- Special IP Camera
- 1080P Plastic IR Fisheye & Panoramic IP CCTV Home Security Camera Supplier
Related Categories
Hot Searches
More