20X 5MP Full Color Excellent Resolution Super Starlight CCTV IP PTZ
Contact Supplier
Product Attributes
- Customization
- Available
- Technology
- Pan / Tilt / Zoom
- Style
- Dome Camera
- Model NO.
- IPF-HRMIV04M50S20
- Type
- IP Camera
- Sensor
- CMOS
- HDMI Format
- H.265/H.264
- Horizontal Resolution
- 5MP
- Kind
- 20X 4.7-94mm Zoom Lens
- Certification
- CE, FCC, CCC, RoHS, EMI/EMC, ISO9001: 2000, ISO14001
- Feature
- Waterproof / Weatherproof, High Definition, Auto BLC
- Effective Distance
- >100m Long Range
- Sensor Size
- 1/2.8 Inch
- Remote Control
- Remote Control by APP
- Poe
- Optional
- Transport Package
- Neutral Packing
- Trademark
- HICOTEK/OEM/ODM
- Origin
- China
- HS Code
- 8525801390
- Production Capacity
- 80000PCS/Month
Product Images of 20X 5MP Full Color Excellent Resolution Super Starlight CCTV IP PTZ
Find Similar Products
Product Description
4.5" Metal Body PTZ Camera
5.0 Megapixel HD Sony Starlight CMOS Sensor
Lens: 20X, 4.7-94mm
IR LED: 8pcs Warm Light
IR Range: 100M
Water Resistant Rate:IP66
ONVIF 2.5
| Chipset | |
| Image Sensor | HD SONY Sensor |
| Horizontal Resolution | 5MP |
| Compression | H.265 |
| TV System | PAL/NTSC Adjustable |
| S/N Ratio | ≥78dB |
| Lens | |
| Focus Length | F=4.7-94mm |
| Focus Control | 20X Optical Zoom |
| Pixels | 5M Pixels |
| Night Vision | |
| Infrared LED | IR LED: 8pcs Warm Light |
| Infrared Distance | 100M |
| Auto Control IR LED | PWM |
| PTZ Features | |
| Pan Rotation Range | 0°~200° |
| Pan Rotation Speed | 45°/S (Medium Speed) |
| Tilt Rotation Range | 0°-90°, |
| Tilt Rotation Speed | 30°/S (40°/S Optional) |
| Auto Flip | Horizontal 180°, Vertical 93° |
| Preset Points | 220 of preset( Dwell Time 01-60s Interval Available) |
| A-B Scan | User Programmable (Scan Speed 1-64 Levels Setting Available ) |
| 360° Scan | Support |
| Guard Tours | 9 Groups (Max.16 Points) |
| Communication Model | RJ45 (WIFI/4G Optional) |
| Network | |
| Network Protocol | TCP/IP , TTP , NTP , IGMP , DHCP , UDP , SMTP , RTP , RTSP , ARP , DDNS , DNS , PPPoE , P2P |
| ONVIF | Standard ONVIF 2.5 |
| Software Control | IE, CMS, Management Platform, P2P |
| Mobile View(Optional) | Android , iPhone |
| Network Interface | Built-in RJ45 Network Interface, Support 10M/100M IP DATA |
| Compatibility 1 | Working with HIKVISION/ DAHUA/ XM/ TVT/ Video Park/ AEVISION NVRs and so on |
| Compatibility 2 | Working with CMS(XM)/ UC2/ Milestone/ NUUO and AXXON Platform and Other Platforms |
| General | |
| Housing | Metal, IP66 |
| Bracket | YES |
| IR Cut Filter | YES |
| Operation Temperature | -30ºC ~ +50ºC RH95% Max |
| Storage Temperature | -40ºC ~ +60ºC RH95% Max |
| Power Source | DC12V, 4A / AC24V,3A Optional |
| Power Consumption | ≤ 25W |




About the Supplier
Company Profile
Company introduction
Overview
1). HICO TECH Co., Ltd was founded in the year of 2010 as a surveillance cameras manufacturer.
2). HICO now has been a professional IoT (Internet of Things) solution provider with video as the core.
3). HICO provides security and visual managements to the distributors or agents all over the world.
R&D Ability
1). HICO has more than 76 of R&D engineers and more than 24 of technical service staffs.
2). Annually reinvest more than 7% of sales income into R&D for continuous product innovation and Improvement.
3). Keep releasing at least three kinds of new products every quarter.
Manufacturing Capacity
1). Factory occupies more than 18, 000 square meters and 320 workers.
2). 6X SMT lines, Camera PCB monthly production 400, 000PCS, XVR PCB monthly production 50, 000PCS
3). 12X Camera assembling lines, monthly production 80, 000 PCS
4). 5X XVR assembling lines, monthly production 3, 2000 PCS
Product Range
1). Regular Cameras: IP camera, HD-SDI /CVI/TVI/AHD camera, PTZ camera etc.
2). XVR: DVR, NVR and Hybrid Video Recorder etc.
3). AI Products: AI Camera, Robot Camera, Smart Door Camera etc.
4). Special Cameras: Fisheye Camera, Panoramic Camera, LPR Camera.
5). CCTV accessories: Power adaptor, CCTV cable, POE switch, Video Tester, All kinds of connectors etc.
Quality Control
1). Strict quality control with ISO 9001: 2008 passed.
2). Products by CE, FCC, RoHS authentication.
3). Series test through Salt Spray, Vibration, Waterproof, High&Low Temperature, Power Aging.
4). 5 Checks in whole production and try to do Zero defective rate before shipment.
Enterprise Culture
1). Mission: Go further with Security.
2). Core Value: Hardworking +Innovation + Cooperation + Outstanding = HICO
3). Vision: Become a first-class brand to safeguard us by video and cloud monitoring.
About Our Factory & Business Background
- Address
- 2f, Unit 1, 44-1 Xiangshan Avenue, Ningxi Street, Zengcheng District, China Pc: 511340, Guangzhou, Guangdong, China
- Average Lead Time
- Peak Season Lead Time, within 15 workdays, Off Season Lead Time, within 15 workdays
Our Production Capability & Technical Expertise
Our Industry Experience & Global Business Record
- Main Markets
- North America, South America, Eastern Europe, Southeast Asia, Africa, Oceania, Mid East, Eastern Asia, Western Europe
Send your message to this supplier
People who viewed this also viewed
-
US$72.00-74.00 / Piece
Find Similar Products By Category
- Supplier Homepage
- Products
- PTZ Speed Dome Camera
- 20X IP PTZ Camera
- 20X 5MP Full Color Excellent Resolution Super Starlight CCTV IP PTZ
Related Categories
Hot Searches
- China Camera Factories
- Video Camera Factories
- Security Camera Factories
- CCTV Camera Factories
- Video Camera Ptz
- Waterproof Ptz Camera
- Cctv Ip Ptz Camera
- Camera Zoom Ptz
- Ptz Network Camera
- Top 10 Camera
- Camera Trends
- PTZ Camera Bulkbuy